Krótka historia Solilandii

Solilandia powstała w 2005 roku. Na początku był „Pamiętnik wielickiego skrzata” autorstwa Beaty Kołodziej oraz historyjki o małym smoku Halisku. Tak właśnie rozpoczęła się historia Solilandii. Autorka książki wraz z ekipą kreatywnych osób z Kopalni Soli „Wieliczka” opracowała scenariusz podziemnej trasy turystycznej dla dzieci „Odkrywamy Solilandię”. Była to pierwsza w Polsce i bardzo udana próba przeniesienia wizji literackiej do świata rzeczywistego. Szybko została doceniona przez dzieci i nagrodzona przez organizacje turystyczne.

Koncerty w Solilandii

Wkrótce podziemne groty zapełniły się dziećmi. W Solilandii odbywały się corocznie koncerty promujące czytelnictwo oraz Mikołajowe – wspierające dzieci poszkodowane przez los. Kolejne dwa tomy przygód wielickich soliludków dopełniły serię i tak powstała trylogia Solilandia, a wkrótce pojawiły się inne książki np. Kłopoty małego Halisa. Książkom towarzyszyły piosenki i multimedia promujące podziemny świat. Na podziemnej scenie kopalni dzieci mogły obejrzeć musical „Solilandia”, a wielki dmuchany soloń brał udział w Paradzie Smoków w pobliskim Krakowie.

Musical Solilandia
Fragment Musicalu Solilandia

Wielokrotnie pod ziemią gościły dzieci z programu Ziarno TVP. Dzięki temu dzieci w całej Polsce mogły podziwiać urodę bajkowych, podziemnych komór i poznać bohaterów trylogii. Opisana przez Beatę Kolodziej, fascynująca historia Solilandii przestała być tajemnicą wielickich skrzatów i trafiła do rąk polskich dzieci!

Ziarno w Solilandii 2010r

Koncert „Asy Czytelnictwa”

Konkurs czytelniczy

Przez 5 lat organizowaliśmy wspólnie z Kopalnią Soli oraz fundacją „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom” – Ogólnopolski konkurs czytelniczy. Łącznie w konkursie wzięło udział ponad 20 000 dzieci!

Dzisiaj każdy nauczyciel może (korzystając ze scenariuszy i materiałów do pobrania ze strony internetowej) przeprowadzić konkurs w klasie lub w calej szkole, do czego gorąco zachęcamy.

Film z podsumowaniem Konkursu Czytelniczego 2014

Każdy, kto chciałby poznać historię Solilandii oraz przygody baśniowych bohaterów, może zabrać się do czytania książek z krainy „Solilandia! Poniżej krótki opis trylogii.

Trylogia Solilandia

Trylogia Solilandia opowiada o podziemnym królestwie soliludków i przygodach skrzata imieniem Solek.  To zapierająca dech historia Solilandii i jej niezwykłych mieszkańców, opowiedziana z punktu widzenia małego skrzata. Na podstawie książki powstała bajkowa oferta dla dzieci w Kopalni Soli Wieliczka „Odkrywamy Solilandię”. Od roku 2013 trylogia jest tematem Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego.

I. Pamiętnik wielickiego skrzata

Solilandia -pamiętnik

Tom I trylogii Solilandia „Pamiętnik wielickiego skrzata” jest napisany w formie pamiętnika znalezionego w Kopalni Soli Wieliczka. 

Wszystko zaczęło się w dniu, w którym Solek znalazł jajo solonia. Dzięki temu mógł zostać opiekunem małego Halisa i jednocześnie wpakował się w poważne kłopoty… Między innymi złamał prawa Solilandii, zakradając się do zakazanego korytarza, utracił prawa do opieki nad małym soloniem, a na koniec wpadł na trop największego przestępcy wśród solnych skrzatów…

Książkę można zakupić w sklepie internetowym.

II. Wyprawa do Kryształowej Groty

Solilandia Kryształowa Grota

Książka jest kontynuacją pamiętnika skrzata Solka.

Soliludki wyruszają na niebezpieczną wyprawę w głąb ziemi. Muszą zdobyć kryształy mocy- jedyną broń przeciw Solizaurom. Po drodze mijają niezwykłe krainy i przeżywają mnóstwo przygód.

Na okładce rubinowy pałac i królowa Ba-Zal.

Czy królowa pomoże skrzatom odnaleźć drogę do Kryształowej Groty?

Książkę można zakupić w sklepie internetowym.

III. Klątwa Ducha Gór

Solilandia Duch Gór Karpacz

 To ostatnia książka z trylogii Solilandia.
Soliludki znów wpadają w kłopoty. Tym razem muszą wyruszyć na powierzchnię ziemi w poszukiwaniu bajkowych istot, które pomogą pokonać niebezpieczną Bieliczkę. Przy okazji zawierają nowe przyjaźnie i stają oko w oko z Karkonoszem, Duchem Gór. Być może czytelnicy ucieszą się z wiadomości, że soliludki odwiedzą Nowy Sącz, Złoty Stok, Wrocław i Karpacz.

Z pewnością dowiecie się także, kto mieszka nad Bałtykiem, pod Warszawą i Poznaniem oraz w Puszczy Niepołomickiej. Okazuje się, że niezwykłe istoty rodem z baśni, osiedliły się w wielu miejscowościach  Polski!  Książkę można zakupić w sklepie internetowym.

Kłopoty małego Halisa

Solilandia smok Halis

Książka opowiada o pierwszych dniach życia małego solonia Halisa- ulubieńca skrzatów i dzieci. Okazuje się, że hodowla smoka we własnym domu to zajęcie niezwykle skomplikowane!

Książki można zakupić w sklepie internetowym.

Posłuchaj historii z krainy Solilandii – wstęp do II tomu czyta skrzat Solek.

Skrzat czyta II tom Solilandii

Jedna odpowiedź do “Krótka historia Solilandii”

Dodaj komentarz