Krótka historia Solilandii

Solilandia powstała w 2005 roku. Na początku był „Pamiętnik wielickiego skrzata” autorstwa Beaty Kołodziej oraz historyjki o małym smoku Halisku. Autorka Solilandii wraz z ekipą odważnych i kreatywnych osób z Kopalni Soli „Wieliczka” opracowała scenariusz podziemnej trasy turystycznej dla dzieci „Odkrywamy Solilandię”. Była to pierwsza w Polsce i bardzo udana próba przeniesienia wizji literackiej do świata rzeczywistego. Szybko została doceniona przez dzieci i nagrodzona przez organizacje turystyczne.

Wkrótce podziemne groty zapełniły się dziećmi. W Solilandii odbywały się corocznie koncerty promujące czytelnictwo oraz Mikołajowe – wspierające dzieci poszkodowane przez los. Kolejne dwa tomy przygód wielickich soliludków dopełniły serię i tak powstała trylogia Solilandia, a wkrótce pojawiły się inne książki np. Kłopoty małego Halisa. Książkom towarzyszyła piosenki i multimedia promujące podziemny świat. Na podziemnej scenie kopalni dzieci mogły obejrzeć musical „Solilandia”, a wielki dmuchany soloń brał udział w Paradzie Smoków w pobliskim Krakowie.

Wielokrotnie pod ziemią gościły dzieci z programu Ziarno TVP1, a dzięki temu dzieci w całej Polsce mogły podziwiać urodę bajkowych, podziemnych komór i poznać bohaterów Solilandii.

Ziarno w Solilandii 2010r

Koncert „Asy Czytelnictwa”

Przez 5 lat organizowaliśmy wspólnie z Kopalnią Soli oraz fundacją „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom” – Ogólnopolski konkurs czytelniczy. Łącznie w konkursie wzięło udział blisko 20 000 dzieci! Dzisiaj każdy nauczyciel może (korzystając ze scenariuszy i materiałów do pobrania ze strony internetowej) przeprowadzić konkurs w klasie lub w calej szkole, do czego gorąco zachęcamy.

Film z podsumowaniem Konkursu Czytelniczego 2014

Zachęcamy także do czytania książek z krainy „Solilandia”

I. Pamiętnik wielickiego skrzata

sol3

Tom I trylogii Solilandia „Pamiętnik wielickiego skrzata” jest napisany w formie pamiętnika znalezionego w Kopalni Soli Wieliczka.  Opowiada o podziemnym królestwie soliludków i niezwykłych przygodach skrzata imieniem Solek.  Na jej podstawie powstała bajkowa oferta dla dzieci w Kopalni Soli Wieliczka, od roku 2013 jest tematem Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego.

Książka adresowana jest do dzieci w wieku 6-11 lat.

Wszystko zaczęło się w dniu, w którym Solek znalazł jajo solonia. Dzięki temu mógł zostać opiekunem małego Halisa i jednocześnie wpakował się w poważne kłopoty… Między innymi złamał prawa Solilandii, zakradając się do zakazanego korytarza, utracił prawa do opieki nad małym soloniem, a na koniec wpadł na trop największego przestępcy wśród solnych skrzatów…

Ilustracje: Jacek Socha, Jacek Pasternak

Wydawnictwo Zielona Sowa 2006r., wznowienie: PMDC 2012r.

Książkę można zakupić w sklepie internetowym.

II. Wyprawa do Kryształowej Groty

Książka jest kontynuacją pamiętnika skrzata Solka.

Soliludki wyruszają na niebezpieczną wyprawę w głąb ziemi. Muszą zdobyć kryształy mocy- jedyną broń przeciw Solizaurom. Po drodze mijają niezwykłe krainy i przeżywają mnóstwo przygód.

Na okładce rubinowy pałac i królowa Ba-Zal.

Czy królowa pomoże skrzatom odnaleźć drogę do Kryształowej Groty?

Tytułowa Kryształowa Grota istnieje naprawdę – jest unikalnym podziemnym rezerwatem przyrody i znajduje się w Kopalni Soli Wieliczka. W II tomie Solilandii stała się inspiracją do stworzenia kolejnych podziemnych krain.

Ilustracje: Jacek Socha, Jacek Pasternak

Wydawnictwo Zielona Sowa 2006r.,wznowienie: PMDC 2012r.

Książkę można zakupić w sklepie internetowym.

III. Klątwa Ducha Gór

 To ostatnia książka z trylogii Solilandia.
Soliludki znów wpadają w kłopoty. Tym razem muszą wyruszyć na powierzchnię ziemi w poszukiwaniu bajkowych istot, które pomogą pokonać niebezpieczną Bieliczkę. Przy okazji zawierają nowe przyjaźnie i stają oko w oko z Karkonoszem, Duchem Gór. Być może czytelnicy ucieszą się z wiadomości, że soliludki odwiedzą Nowy Sącz, Złoty Stok, Wrocław i Karpacz.

Dowiecie się także kto mieszka nad Bałtykiem, pod Warszawą i Poznaniem oraz w Puszczy Niepołomickiej. Okazuje się, że niezwykłe istoty rodem z baśni, osiedliły się w wielu miejscowościach  Polski!

Książka adresowana jest do dzieci w wieku 6-11 lat. Ilustracje: Jacek Socha, Jacek Pasternak.

Wydawnictwo Zielona Sowa 2009r.,wznowienie: PMDC 2012r.  Książkę można zakupić w sklepie internetowym.

Kłopoty małego Halisa

Klopoty Halisa mini

Książka opowiada o pierwszych dniach życia małego solonia Halisa- ulubieńca skrzatów i dzieci. Okazuje się, że hodowla smoka we własnym domu to zajęcie niezwykle skomplikowane!

Format A4, twarde okładki, kredowy papier i piękne ilustracje. Wydawnictwo Zielona Sowa 2007r. wznowienie: PMDC 2012r.

Ilustracje: Jacek Socha, Jacek Pasternak, Jonasz Porywczy. 

Książkę można zakupić w sklepie internetowym.

Skrzat czyta II tom Solilandii

Jedna odpowiedź do “Krótka historia Solilandii”

Dodaj komentarz