Nagrody dla Solilandii

Od odkrycia krainy Solilandii mija w tym roku 15 lat! To dobra okazja na podsumowania i wspomnienia. Solilandię doceniają zarówno czytelnicy książek jak i dzieci zwiedzające podziemną krainę w Kopalni Soli Wieliczka. Otrzymaliśmy także wiele nagród, podziekowań i różne wyrazy uznania. Wśród nich: 

MEDAL FUNDACJI ABC XXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM  – 2008

Kopalnia Soli oraz autorka Solilandii Beata Kołodziej zostali uhonorowani medalem za promowanie czytelnictwa poprzez cykl koncertów  oraz stworzenie dla dzieci baśniowej krainy pod ziemią. 

Beata Kołodziej otrzymała także kilka dyplomów uznania za wspieranie idei głośnego czytania dzieciom.

Na zdjęciu Pani Edyta Mazur, reprezentująca Kopalnię Soli „Wieliczka” oraz Beata Kołodziej prezentują medale Fundacji ABC XXI.


Beata Kolodziej otrzymała także (m. in. za Solilandię) tytuł „Ambasadora Polszczyzny literatury dziecięcej i młodzieżowej” .

Nagroda została wręczona podczas Gali Ambasadorów Polszczyzny w roku 2015. Rada Języka Polskiego PAN doceniła język baśni, promowane w trylogii wartości oraz unikalny pomysł na połączenie kreacji literackiej ze światem rzeczywistym. Na zdjęciu poniżej autorka Solilandii wraz mężem, w towarzystwie prof. Jerzego Bralczyka, prof. Walerego Pisarka oraz ks. prof. Wiesława Przyczyny.

ODYS 2006!

Kopalnia Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna w 12 edycji konkursu otrzymała ODYSA 2006 za „najlepszą ofertę własną w turystyce młodzieżowej” – propozycję zwiedzania kopalni śladami bajkowych postaci pod nazwą „Odkrywamy Solilandię”.

Wyróżnienie odebrał v-ce prezes ds usług i marketingu Jan Sikora podczas uroczystości wręczania nagród w Krakowie w dniu 14 grudnia.

Kapituła ODYSA doceniła pomysłowość oferty, umiejętność połączenia nauki z zabawą, świata baśni oraz legend z historią i współczesnością. Podczas 2,5 godzinnej wędrówki po podziemiach kopalni najmłodsi nie tylko zwiedzają  trasę turystyczną, ale również przenoszą się w świat baśni do bajkowej Solilandii. Podczas tej podróży poznają Skarbnika, Soliludka, szukają śladów solizaura i solonia.  Na dzieci czeka moc atrakcji, konkursów i niespodzianek.

 „Odkrywanie Solilandii”   wyróżnione zostało także w  IV edycji konkursu  Polskiej Organizacji Turystycznej na „Najlepszy produkt turystyczny 2006”!  

Kapituła Orderu Świętego Mikołaja przyznała w 2006 r. wyróżnienie dla dyrektora kopalni Zbigniewa Zarębskiego za podjęcie przez Kopalnię Soli Wieliczka cennych inicjatyw na rzecz dzieci- między innymi za organizację koncertów, których odbyło się pod ziemią kilkanaście! Na każdy z koncertów przybywało do kopalni nawet 400-600 dzieci!

Krótka historia Solilandii

Solilandia powstała w 2005 roku. Na początku był „Pamiętnik wielickiego skrzata” autorstwa Beaty Kołodziej oraz historyjki o małym smoku Halisku. Autorka Solilandii wraz z ekipą odważnych i kreatywnych osób z Kopalni Soli „Wieliczka” opracowała scenariusz podziemnej trasy turystycznej dla dzieci „Odkrywamy Solilandię”. Była to pierwsza w Polsce i bardzo udana próba przeniesienia wizji literackiej do świata rzeczywistego. Szybko została doceniona przez dzieci i nagrodzona przez organizacje turystyczne.

Wkrótce podziemne groty zapełniły się dziećmi. W Solilandii odbywały się corocznie koncerty promujące czytelnictwo oraz Mikołajowe – wspierające dzieci poszkodowane przez los. Kolejne dwa tomy przygód wielickich soliludków dopełniły serię i tak powstała trylogia Solilandia, a wkrótce pojawiły się inne książki np. Kłopoty małego Halisa. Książkom towarzyszyła piosenki i multimedia promujące podziemny świat. Na podziemnej scenie kopalni dzieci mogły obejrzeć musical „Solilandia”, a wielki dmuchany soloń brał udział w Paradzie Smoków w pobliskim Krakowie.

Wielokrotnie pod ziemią gościły dzieci z programu Ziarno TVP1, a dzięki temu dzieci w całej Polsce mogły podziwiać urodę bajkowych, podziemnych komór i poznać bohaterów Solilandii.

Ziarno w Solilandii 2010r

Koncert „Asy Czytelnictwa”

Przez 5 lat organizowaliśmy wspólnie z Kopalnią Soli oraz fundacją „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom” – Ogólnopolski konkurs czytelniczy. Łącznie w konkursie wzięło udział blisko 20 000 dzieci! Dzisiaj każdy nauczyciel może (korzystając ze scenariuszy i materiałów do pobrania ze strony internetowej) przeprowadzić konkurs w klasie lub w calej szkole, do czego gorąco zachęcamy.

Film z podsumowaniem Konkursu Czytelniczego 2014

Zachęcamy także do czytania książek z krainy „Solilandia”

I. Pamiętnik wielickiego skrzata

sol3

Tom I trylogii Solilandia „Pamiętnik wielickiego skrzata” jest napisany w formie pamiętnika znalezionego w Kopalni Soli Wieliczka.  Opowiada o podziemnym królestwie soliludków i niezwykłych przygodach skrzata imieniem Solek.  Na jej podstawie powstała bajkowa oferta dla dzieci w Kopalni Soli Wieliczka, od roku 2013 jest tematem Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego.

Książka adresowana jest do dzieci w wieku 6-11 lat.

Wszystko zaczęło się w dniu, w którym Solek znalazł jajo solonia. Dzięki temu mógł zostać opiekunem małego Halisa i jednocześnie wpakował się w poważne kłopoty… Między innymi złamał prawa Solilandii, zakradając się do zakazanego korytarza, utracił prawa do opieki nad małym soloniem, a na koniec wpadł na trop największego przestępcy wśród solnych skrzatów…

Ilustracje: Jacek Socha, Jacek Pasternak

Wydawnictwo Zielona Sowa 2006r., wznowienie: PMDC 2012r.

Książkę można zakupić w sklepie internetowym.

II. Wyprawa do Kryształowej Groty

Książka jest kontynuacją pamiętnika skrzata Solka.

Soliludki wyruszają na niebezpieczną wyprawę w głąb ziemi. Muszą zdobyć kryształy mocy- jedyną broń przeciw Solizaurom. Po drodze mijają niezwykłe krainy i przeżywają mnóstwo przygód.

Na okładce rubinowy pałac i królowa Ba-Zal.

Czy królowa pomoże skrzatom odnaleźć drogę do Kryształowej Groty?

Tytułowa Kryształowa Grota istnieje naprawdę – jest unikalnym podziemnym rezerwatem przyrody i znajduje się w Kopalni Soli Wieliczka. W II tomie Solilandii stała się inspiracją do stworzenia kolejnych podziemnych krain.

Ilustracje: Jacek Socha, Jacek Pasternak

Wydawnictwo Zielona Sowa 2006r.,wznowienie: PMDC 2012r.

Książkę można zakupić w sklepie internetowym.

III. Klątwa Ducha Gór

 To ostatnia książka z trylogii Solilandia.
Soliludki znów wpadają w kłopoty. Tym razem muszą wyruszyć na powierzchnię ziemi w poszukiwaniu bajkowych istot, które pomogą pokonać niebezpieczną Bieliczkę. Przy okazji zawierają nowe przyjaźnie i stają oko w oko z Karkonoszem, Duchem Gór. Być może czytelnicy ucieszą się z wiadomości, że soliludki odwiedzą Nowy Sącz, Złoty Stok, Wrocław i Karpacz.

Dowiecie się także kto mieszka nad Bałtykiem, pod Warszawą i Poznaniem oraz w Puszczy Niepołomickiej. Okazuje się, że niezwykłe istoty rodem z baśni, osiedliły się w wielu miejscowościach  Polski!

Książka adresowana jest do dzieci w wieku 6-11 lat. Ilustracje: Jacek Socha, Jacek Pasternak.

Wydawnictwo Zielona Sowa 2009r.,wznowienie: PMDC 2012r.  Książkę można zakupić w sklepie internetowym.

Kłopoty małego Halisa

Klopoty Halisa mini

Książka opowiada o pierwszych dniach życia małego solonia Halisa- ulubieńca skrzatów i dzieci. Okazuje się, że hodowla smoka we własnym domu to zajęcie niezwykle skomplikowane!

Format A4, twarde okładki, kredowy papier i piękne ilustracje. Wydawnictwo Zielona Sowa 2007r. wznowienie: PMDC 2012r.

Ilustracje: Jacek Socha, Jacek Pasternak, Jonasz Porywczy. 

Książkę można zakupić w sklepie internetowym.

Skrzat czyta II tom Solilandii