O nas

Witamy na stronie Solilandii! To jest strona, w której znajdziesz informacje na temat podziemnej krainy skrzatów solnych zwanych soliludkami. Poznasz niezwykłe stworzenia – smoki, fąfle i lunaki oraz wiele innych! Dowiesz się jakie przygody czekają Cię w Kopalni Soli Wieliczka, jakie książki możesz przeczytać, aby lepiej nas poznać. Znajdziesz tu filmy, piosenki, wierszyki i mnóstwo ciekawych linków do naszych witryn społecznościowych.

CO TO JEST SOLILANDIA?

Solilandia to baśniowe królestwo skrzatów, ukryte głęboko pod ziemią. Pod tą nazwą kryje się również nietypowa inicjatywa, obejmująca stworzenie w  Kopalni Soli „Wieliczka” podziemnej krainy fantazji, to także dwie serie książek dla dzieci, zabawki, piosenki i spektakle. To wszystko ma na celu nie tylko zabawę. Solilandia zachęca dzieci do czytania, wprowadza je w świat kultury i sztuki, przekazuje tradycyjne wartości, przekonuje o urodzie wielu zakątków naszego kraju. 

Seria książek o wielickich skrzatach zwanych soliludkami to nowoczesna w formie, ale nawiązująca do polskich tradycji wielowątkowa, baśniowa powieść dla dzieci. Ma na celu promowanie wartości takich jak przyjaźń, uczciwość, odwaga, współpraca, szacunek, odpowiedzialność i praca nad sobą. Tak jak w każdej prawdziwej baśni dobro pomimo różnych trudności ostatecznie odnosi zwycięstwo. Piękna recenzja trylogii znajduje się na blogu Nicestory.pl – warto przeczytać.

W ramach serii książek „Solilandia” pojawiły się baśniowe wątki dotyczące najpiękniejszych miejsc Polsce – m. in. Kopalni Soli Wieliczka, Krakowa, Nowego Sącza, Złotej Góry, Karpacza, Wrocławia, Beskidów, Puszczy Niepołomickiej, Karkonoszy i Bałtyku. Wszystkie te działania mają na celu promowanie pięknych zakątków naszego kraju poprzez literaturę, a także otwarcie możliwości współpracy różnych regionów na polu multimediów i filmów.

Beata Kołodziej, autorka Solilandii tak wspomina prace nad trylogią i całym projektem: „Moją ideą było stworzenie baśniowego świata, który  nie ingerując w historyczną substancję kopalni, jest z nią jednak związany. Świat baśni musi być atrakcyjny, kolorowy, nie da się go budować w oparciu o skąpe historyczne informacje, dlatego właśnie soliludek nie może być ubrany w strój nosicza. Niemniej dwa światy: realny i baśniowy, pomimo swej wyraźnie zaznaczonej odrębności, czasem się przenikają, a to z kolei stwarza wielkie możliwości na przyszłość. Tworząc baśniowe opowieści, wprowadzam dzieci w świat Solilandii, a z czasem zamieszkujące Solilandię postaci będą mogły przekazać dzieciom również konkretną wiedzę. Zaprzyjaźnione z soliludkami dzieci z chęcią będą chłonąć wiedzę o kopalni i jej historii. Łatwiej przyswoją wiadomości, jeśli np. o górniczym narzędziu opowie im doskonale znany i lubiany solny skrzat.  Solilandię zamieszkują nie tylko soliludki, ale również nieznane wcześniej niezwykłe stworzenia.  Moja córka zastanawiała się, jak to możliwe, że do tej pory w świecie baśni nie było fąfli czy lunaków. Pewnie były, czekały tylko na odkrycie. Co do lunaków, są moimi ulubionymi postaciami. Pojawiają się w drugim tomie Solilandii. Wyprawa do Kryształowej Groty była znakomitą okazją, żeby pokazać wiele nieznanych  krain. W opowieści dominuje nastrój tajemnicy, historia staje się bardziej poważna, mnie zaś brakowało postaci, które wniosą nieco humoru. Lunaki, stworzenia zagadkowe, bardzo baśniowe wpisują się w ów klimat powagi, ale pozwalają sobie też na zabawne i przekorne uwagi. Sama mam podobną naturę, trochę przekorną. Mogłoby się wydawać, że skoro piszę baśnie i wiersze to na pewno jestem niepoprawną marzycielką i bujam wysoko w obłokach. Tymczasem, umiem też twardo stąpać po ziemi.

NAGRODY

Solilandię doceniają zarówno czytelnicy książek jak i dzieci zwiedzające podziemną krainę w Kopalni Soli Wieliczka. Otrzymaliśmy także wiele nagród, podziekowań i różne wyrazy uznania. Wśród nich:

MEDAL FUNDACJI ABC XXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM  – 2008

Kopalnia Soli oraz autorka Solilandii Beata Kołodziej zostali uhonorowani medalem za promowanie czytelnictwa poprzez cykl koncertów  oraz stworzenie dla dzieci baśniowej krainy pod ziemią.

Beata Kołodziej otrzymała także kilka dyplomów uznania za wspieranie idei głośnego czytania dzieciom.

Na zdjęciu Pani Edyta Mazur, reprezentująca Kopalnię Soli „Wieliczka” oraz Beata Kołodziej prezentują medale Fundacji ABC XXI.

ODYS 2006!

Kopalnia Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna w 12 edycji konkursu otrzymała ODYSA 2006 za „najlepszą ofertę własną w turystyce młodzieżowej” – propozycję zwiedzania kopalni śladami bajkowych postaci pod nazwą „Odkrywamy Solilandię”.

Wyróżnienie odebrał v-ce prezes ds usług i marketingu Jan Sikora podczas uroczystości wręczania nagród w Krakowie w dniu 14 grudnia.

ZOBACZ GALERIĘ

Kapituła ODYSA doceniła pomysłowość oferty, umiejętność połączenia nauki z zabawą, świata baśni oraz legend z historią i współczesnością. Podczas 2,5 godzinnej wędrówki po podziemiach kopalni najmłodsi nie tylko zwiedzają  trasę turystyczną, ale również przenoszą się w świat baśni do bajkowej Solilandii. Podczas tej podróży poznają Skarbnika, Soliludka, szukają śladów solizaura i solonia.  Na dzieci czeka moc atrakcji, konkursów i niespodzianek.

 „Odkrywanie Solilandii”   wyróżnione zostało także w  IV edycji konkursu  Polskiej Organizacji Turystycznej na „Najlepszy produkt turystyczny 2006”! 

Kapituła Orderu Świętego Mikołaja przyznała w 2006 r. wyróżnienie dla dyrektora kopalni Zbigniewa Zarębskiego za podjęcie przez Kopalnię Soli Wieliczka cennych inicjatyw na rzecz dzieci- między innymi za organizację koncertów!