Autorzy projektu „Solilandia”

Solilandia nie mogłaby powstać, gdyby nie współpraca kilku kluczowych osób. Autorzy projektu to przede wszystkim Beata Kołodziej, która Solilandię wymyśliła i opisała w swoich książkach, oraz ilustratorzy: Jacek Socha i Jacek Pasternak. Muzykę do piosenki stworzył Joachim Mencel.

Beata Kołodziej

Krakowska pisarka i scenarzystka. Pisze książki dla dzieci – w tym wiersze, bajki i baśnie. Autorka trylogii Solilandia. Zamieniła uroki królewskiego miasta na drewniany domek na wsi, w okolicach Wieliczki. Tam narodziło się wiele spośród jej ponad 85 książek i sporo tekstów piosenek. Otrzymała w 2015 r. tytuł „Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej” przyznawany przez Radę Języka Polskiego PAN. Została także uhonorowana medalem Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom za wspieranie czytelnictwa oraz stworzenie projektu Solilandia, który połączył świat literatury z rzeczywistym miejscem- Kopalnią Soli Wieliczka. Oprócz pisania książek dla dzieci i młodzieży Beata Kołodziej zajmuje się także relacjami, kobiecością i męskością oraz dobrą komunikacją. Prowadzi warsztaty w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu poświęcone tym tematom. Prywatnie jest szczęśliwą, spełnioną kobietą – żoną, matką i babcią.

 Strona internetowa Autorki:  www.beata.kolodziej.edu.pl 

Beata Kołodziej autorka książek dla dzieci
Beata Kołodziej, autorka książek dla dzieci

Wywiad z autorką książki dla dzieci „Solilandia”

Książki dla dzieci

Pisanie dla dzieci z pewnością jest wyzwaniem, ale nie jest trudne dla kogoś, kto dzieci lubi i kocha. Z pewnością wychowanie dzieci jest wymagającym zadaniem. Być może dlatego coraz rzadziej nasze pociechy są wychowywane… Wiele produktów przeznaczonych dla dzieci (w tym także książki dla dzieci), jest nastawionych przede wszystkim na finansowy zysk. Czarne charaktery, konflikty, kontrowersje, bunt i drwina – to z pewnością elementy, które budują efekt przygody i podnoszą atrakcyjność. Wprowadzenie do fabuły przemocy to najłatwiejsze, co pisarz może zrobić. W ten sposób wybiera jednak drogę na skróty. Bezsprzecznie w opowieści musi pojawić się dobro i zło, oraz zmaganie miedzy nimi. To przecież jest odzwierciedleniem prawdy o życiu. Jednak warto pamiętać o proporcjach i unikać epatowania złem, agresją i przemocą.

Dobro i zło w literaturze dla dzieci

Z pewnością niezwykle ważne jest właściwe ustawienie w książkach dla dzieci osi rozdzielającej to, co jest rzeczywistym dobrem, od zła. Współczesna literatura stawia taką oś w dziwnych miejscach. Dlatego tak często dobrzy i źli zamieniają się miejscami, osoby bliskie stanowią zagrożenie, a obce i groźne okazują się dobre. Na koniec wszystko staje się względne i płynne. Jedyne stałe zło, to zanieczyszczanie środowiska i niszczenie planety. Dlatego oczywistym źródłem zła stają się ludzie i to często ci zwyczajni – rodzina, sąsiedzi, mieszkańcy naszego miasta czy wioski, choćby z tej przyczyny, że pracują w fabryce albo jedzą kotlety… Godnym uwagi jest fakt, że z definicji postacie w baśniach symbolizujące zagrożenie, takie jak smoki, czarownice czy różne potwory, przedstawiane są jako ofiary opresji ludzi, jako członkowie prześladowanej mniejszości.

Prawdopodobnie te wszystkie uproszczenia wynikają z dobrej woli autorów. Jednak w rezultacie książki dla dzieci pokazują świat, w którym wyjątek nie jest potwierdzeniem reguły, ale jedyną istniejącą regułą! Przynosi to z pewnością znacznie więcej szkody niż pożytku. Niewątpliwie trzeba dbać o środowisko, nie krzywdzić nikogo i nie ulegać stereotypom. Niestety przy takiej narracji, po prostu jedne stereotypy zastępowane są innymi. Coraz częściej autorzy sięgają po negatywne emocje, zaciemniając tradycyjne wartości, na których minione pokolenia budowały naszą cywilizację. To w rezultacie prowadzi do zagubienia, osłabienia i rozchwiania emocjonalnego dzieci i młodzieży. Podsumowując: współczesne bajki i książki dla dzieci często pokazują świat, w którym dobro zostaje strywializowane, zanegowane, albo sprowadzone do sentymentalizmu. Reguły nie istnieją, a największe zagrożenie wydaje się obecne w naszym najbliższym otoczeniu.

O trylogii Solilandia

Stworzenie dzisiaj książki dla dzieci, niosącej pozytywne przesłanie, stawia przed autorem znacznie wyższe wymagania niż przed laty. Trzeba liczyć się z wymaganiami wydawców, nie tracąc jednak z oczu potrzeb małego czytelnika. Z pewnością można, a nawet trzeba wzbudzać w dzieciach emocje bez uciekania się do agresji. To przynosi znakomite rezultaty. Mali czytelnicy żywo angażują się w opowieść, a baśniowy świat emocjonuje ich. Dobrym przykładem jest trylogia Solilandia. Na spotkaniach autorskich dzieci zadają mnóstwo bardzo szczegółowych pytań. Ile centymetrów ma soloń w pasie ? Czy soliladki są słone? Ile pazurów mają solizaury? Szczególne zainteresowanie budzą smoki, fąfle i pukawka Zazula. Mali czytelnicy zwracają uwagę na szczegóły, na drobiazgi. Uwielbiają, kiedy bohaterowie baśni czymś się wyróżniają. Moim zadaniem, a jednocześnie pasją i radością jest dostarczanie dzieciom tego, co jest dla nich pożyteczne, uczy i wychowuje, a jednocześnie sprawia im radość.

Pozytywne wzorce w książkach dla dzieci

Podczas pisania książki dla dzieci, wielką wagę przywiązuję do pokazywania pozytywnych wzorców, których coraz mniej mamy w codziennym życiu. Dlatego w Solilandii z pewnością dzieci mogą poczuć się bezpiecznie, wśród bohaterów życzliwych i szlachetnych. Poznają ich sympatycznych i wiernych przyjaciół, oraz mocną, zdrową i kochającą się rodzinę, w której każdy członek ma swoje ważne i wyjątkowe miejsce. Rodzinę w której wszyscy wzajemnie troszczą się o siebie, ufają sobie i pomagają. To środowisko, w którym o sprawach trudnych można porozmawiać, błędy zostają wybaczone, a problemy są rozwiązywane, a nie zamiatane pod dywan. Gdy sytuacja tego wymaga, trzeba nawet zaryzykować własnym życiem, ale można też liczyć na wsparcie bliskich w najtrudniejszych chwilach. Czy nie marzymy o takich rodzinach? Warto pokazywać dobre, pozytywne wzorce, aby dawały nam inspirację do pracy nad sobą, wskazywały drogę w zawiłościach codziennego życia i stanowiły motywację do budowania mocnych więzi z bliskimi.

Autorzy ilustracji i muzyki do książki dla dzieci i do projektu Solilandia

Jacek Socha – ilustrator i architekt. Ilustruje książki dla dzieci. Stworzył postaci wszystkich bohaterów Solilandii – tych z pierwszego planu i tych towarzyszących.

wizerunki soliludków z książki dla dzieci Solilandia
Postacie skrzatów z książki dla dzieci „Solilandia”

Jacek Pasternak – ilustrator i architekt. Namalował pejzaże krainy Solilandii. Stworzył niezwykły podziemny świat – rodem z wyobraźni i marzeń sennych.

panorama krainy Solilandia z książki dla dzieci
Panorama baśniowej krainy z książki dla dzieci „Solilandia”

Joachim Mencel – znany krakowski muzyk jazzowy, pianista i kompozytor. Stworzył piosenkę dla dzieci do tekstu Beaty Kołodziej „Solilandia”. Jego dziełem jest muzyka, aranżacja i produkcja. Poniżej – piosenka do posłuchania.

Kup trylogię „Solilandia” z autografem Autorki w księgarni internetowej książki-24.pl

tu kupisz książki dla dzieci o Solilandii
Tu kupisz książki dla dzieci z serii Solilandia. Pamiętaj: W uwagach przy zakupie wpisz prośbę o dedykację. Możesz wpisać imię dziecka i okazję z jakiej chcesz ofiarować prezent.

Dodaj komentarz