Nagrody dla Krainy „Solilandia”

Soliludek

Od odkrycia krainy opisanej w trylogii „Solilandia” minęło już 18 lat! To dobra okazja na podsumowania i wspomnienia. Projekt „Solilandia” doceniają zarówno czytelnicy książek jak i dzieci zwiedzające podziemną krainę w Kopalni Soli Wieliczka. Otrzymaliśmy wiele podziekowań i różne wyrazy uznania. Wśród nich także cenne nagrody dla Krainy Solilandia: 

medal nagroda dla krainy Solilandia
Medal „Cała Polska czyta dzieciom”

NAGRODA FUNDACJI ABC XXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM  – 2008r.

Kopalnia Soli została uhonorowana medalem „Cała Polska czyta dzieciom”. Taki sam medal otrzymała także Autorka Solilandii Beata Kołodziej. Jest to nagroda za promowanie czytelnictwa poprzez cykl koncertów oraz za przeniesienie utworu literackiego do świata rzeczywistego. Z pewnością stworzenie pod ziemią oferty dla dzieci w oparciu o trylogię „Solilandia” jest pomysłem unikalnym. Taka baśniowa kraina dostępna do zwiedzania w świecie rzeczywistym to prawdopodobnie rzadkość nie tylko w skali Polski, ale także świata. 

nagrody dla krainy Solilandia
Pani Edyta Mazur z Kopalni Soli „Wieliczka” oraz Beata Kołodziej prezentują medale Fundacji ABC XXI.

Beata Kołodziej otrzymała także kilka dyplomów uznania za wspieranie idei głośnego czytania dzieciom. Promowanie czytelnictwa było jednym z celów kilkunastu koncertów dla dzieci, które miały miejsce w Kopalni Soli. Inicjatorką, autorką scenariuszy i reżyserem w jednej osobie była właśnie Beata Kołodziej. Zobacz także stronę internetową Autorki!

Nagroda dla Autorki za piękny język „Solilandii” – 2015r.

Beata Kolodziej otrzymała także prestiżową nagrodę, czyli tytuł "Ambasadora Polszczyzny literatury dziecięcej i młodzieżowej" . Docenione zostały walory językowe trylogii "Solilandia"
medal nagroda za trylogię Solilandia

Beata Kołodziej z medalem Ambasadora Polszczyzny
nagroda Ambasadora Polszczyzny za trylogię Solilandia

Nagroda została wręczona podczas Gali Ambasadorów Polszczyzny w roku 2015. Rada Języka Polskiego PAN doceniła język baśni, promowane w trylogii wartości oraz unikalny pomysł na połączenie kreacji literackiej ze światem rzeczywistym. Na zdjęciu Ambasadorka Polszczyzny – Beata Kołodziej, w otoczeniu członków Rady: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Walery Pisarek, ks. prof. Wiesław Przyczyna.

ODYS 2006r.

nagroda Odys dla krainy Solilandia
Kopalnia Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna  otrzymała nagrodę ODYS 2006 w 12 edycji konkursu.  Była to nagroda za „najlepszą ofertę własną w turystyce młodzieżowej” – propozycję zwiedzania kopalni śladami bajkowych postaci pod nazwą „Odkrywamy Solilandię”. 

Wyróżnienie odebrał v-ce prezes ds usług i marketingu Jan Sikora podczas uroczystości wręczania nagród w Krakowie w dniu 14 grudnia 2006.

Kapituła ODYSA doceniła pomysłowość oferty, umiejętność połączenia nauki z zabawą, świata baśni oraz legend z historią i współczesnością. Podczas 2,5 godzinnej wędrówki po podziemiach kopalni najmłodsi nie tylko zwiedzają  trasę turystyczną. Mają unikalną okazję doświadczyć piękna podziemnych komór i tajemniczej atmosfery. Dzięki niezwykłym śladom, rekwizytom i strojom – przenoszą się w świat baśni do bajkowej krainy Solilandii. Podczas tej podróży poznają Skarbnika, Soliludka, szukają śladów solizaura i solonia.  Na dzieci czeka moc atrakcji, konkursów i niespodzianek.

Nagroda POT 2006r. 

„Odkrywanie Solilandii”   wyróżnione zostało także w  IV edycji konkursu  Polskiej Organizacji Turystycznej na „Najlepszy produkt turystyczny 2006”!  

Uzasadnienie nagrody dla Solilandii było podobne jak w przypadku nagrody Odysa. Z pewnością najważniejsze jest jednak to, że bajkowe zwiedzanie Kopalni Soli Wieliczka zdobyło serca najmłodszych „odkrywców”. Dzięki miłości do baśni i sympatycznych bohaterów Solilandii dzieci poznają jeden z najpiękniejszych zabytków Polski! Mogą się również sporo nauczyć i przeżywają niezwykłe przygody – nie tylko w wyobraźni.

Wyróżnienie za cykl koncertów – 2006r.

Kapituła Orderu Świętego Mikołaja przyznała w 2006 r. wyróżnienie dla ówczesnego dyrektora kopalni Zbigniewa Zarębskiego.
nagroda dla koncertów Solilandia

Jest to nagroda za podjęcie przez Kopalnię Soli Wieliczka cennych inicjatyw na rzecz dzieci- między innymi za organizację koncertów charytatywnych. Odbyło się ich pod ziemią kilkanaście! Na każdy z koncertów przybywało do kopalni nawet 500-600 dzieci! Wśród gości pierwszeństwo miały dzieci poszkodowane przez los – z różnych fundacji i stowarzyszeń. Kopalnia z wielką starannością organizowała dla nich bezpieczny zjazd pod ziemię, do przepięknej, reprezentacyjnej komory Warszawa. Wielokrotnie na koncertach gościła także ekipa telewizyjna programu Ziarno TVP1. Podczas koncertów „Asy czytelnictwa” wręczane były nagrody za udział w Konkursie Czytelniczym. Koncerty Mikołajkowe były okazją do spotkania ze świętym Mikołajem, który wszystkim dzieciom wręczał upominki! Dzieci miały także możliwość zobaczenia smoka, skrzatów, Skarbnika i wielu bohaterów Solilandii. Kolorowe stroje, dekoracje, piękne piosenki z krainy baśni, układy taneczne i mnóstwo uśmiechu – to z pewnością zasługuje na niejedną nagrodę. Trzeba jednak powiedzieć, że roześmiane i zachwycone twarze dzieci to najcenniejsze nagrody dla krainy Solilandia!

Musical z krainy Solilandia
Musical „Kraina Solilandia” podczas koncertu w Kopalni Soli Wieliczka.
Soloń Halisek
Pluszaki także czytają Solilandię…

Krótka historia Solilandii

Solilandia powstała w 2005 roku. Na początku był „Pamiętnik wielickiego skrzata” autorstwa Beaty Kołodziej oraz historyjki o małym smoku Halisku. Tak właśnie rozpoczęła się historia Solilandii. Autorka książki wraz z ekipą kreatywnych osób z Kopalni Soli „Wieliczka” opracowała scenariusz podziemnej trasy turystycznej dla dzieci „Odkrywamy Solilandię”. Była to pierwsza w Polsce i bardzo udana próba przeniesienia wizji literackiej do świata rzeczywistego. Szybko została doceniona przez dzieci i nagrodzona przez organizacje turystyczne.

Koncerty w Solilandii

Wkrótce podziemne groty zapełniły się dziećmi. W Solilandii odbywały się corocznie koncerty promujące czytelnictwo oraz Mikołajowe – wspierające dzieci poszkodowane przez los. Kolejne dwa tomy przygód wielickich soliludków dopełniły serię i tak powstała trylogia Solilandia, a wkrótce pojawiły się inne książki np. Kłopoty małego Halisa. Książkom towarzyszyły piosenki i multimedia promujące podziemny świat. Na podziemnej scenie kopalni dzieci mogły obejrzeć musical „Solilandia”, a wielki dmuchany soloń brał udział w Paradzie Smoków w pobliskim Krakowie.

Musical Solilandia
Fragment Musicalu Solilandia

Wielokrotnie pod ziemią gościły dzieci z programu Ziarno TVP. Dzięki temu dzieci w całej Polsce mogły podziwiać urodę bajkowych, podziemnych komór i poznać bohaterów trylogii. Opisana przez Beatę Kolodziej, fascynująca historia Solilandii przestała być tajemnicą wielickich skrzatów i trafiła do rąk polskich dzieci!

Ziarno w Solilandii 2010r

Koncert „Asy Czytelnictwa”

Konkurs czytelniczy

Przez 5 lat organizowaliśmy wspólnie z Kopalnią Soli oraz fundacją „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom” – Ogólnopolski konkurs czytelniczy. Łącznie w konkursie wzięło udział ponad 20 000 dzieci!

Dzisiaj każdy nauczyciel może (korzystając ze scenariuszy i materiałów do pobrania ze strony internetowej) przeprowadzić konkurs w klasie lub w calej szkole, do czego gorąco zachęcamy.

Film z podsumowaniem Konkursu Czytelniczego 2014

Każdy, kto chciałby poznać historię Solilandii oraz przygody baśniowych bohaterów, może zabrać się do czytania książek z krainy „Solilandia! Poniżej krótki opis trylogii.

Trylogia Solilandia

Trylogia Solilandia opowiada o podziemnym królestwie soliludków i przygodach skrzata imieniem Solek.  To zapierająca dech historia Solilandii i jej niezwykłych mieszkańców, opowiedziana z punktu widzenia małego skrzata. Na podstawie książki powstała bajkowa oferta dla dzieci w Kopalni Soli Wieliczka „Odkrywamy Solilandię”. Od roku 2013 trylogia jest tematem Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego.

I. Pamiętnik wielickiego skrzata

Solilandia -pamiętnik

Tom I trylogii Solilandia „Pamiętnik wielickiego skrzata” jest napisany w formie pamiętnika znalezionego w Kopalni Soli Wieliczka. 

Wszystko zaczęło się w dniu, w którym Solek znalazł jajo solonia. Dzięki temu mógł zostać opiekunem małego Halisa i jednocześnie wpakował się w poważne kłopoty… Między innymi złamał prawa Solilandii, zakradając się do zakazanego korytarza, utracił prawa do opieki nad małym soloniem, a na koniec wpadł na trop największego przestępcy wśród solnych skrzatów…

Książkę można zakupić w sklepie internetowym.

II. Wyprawa do Kryształowej Groty

Solilandia Kryształowa Grota

Książka jest kontynuacją pamiętnika skrzata Solka.

Soliludki wyruszają na niebezpieczną wyprawę w głąb ziemi. Muszą zdobyć kryształy mocy- jedyną broń przeciw Solizaurom. Po drodze mijają niezwykłe krainy i przeżywają mnóstwo przygód.

Na okładce rubinowy pałac i królowa Ba-Zal.

Czy królowa pomoże skrzatom odnaleźć drogę do Kryształowej Groty?

Książkę można zakupić w sklepie internetowym.

III. Klątwa Ducha Gór

Solilandia Duch Gór Karpacz

 To ostatnia książka z trylogii Solilandia.
Soliludki znów wpadają w kłopoty. Tym razem muszą wyruszyć na powierzchnię ziemi w poszukiwaniu bajkowych istot, które pomogą pokonać niebezpieczną Bieliczkę. Przy okazji zawierają nowe przyjaźnie i stają oko w oko z Karkonoszem, Duchem Gór. Być może czytelnicy ucieszą się z wiadomości, że soliludki odwiedzą Nowy Sącz, Złoty Stok, Wrocław i Karpacz.

Z pewnością dowiecie się także, kto mieszka nad Bałtykiem, pod Warszawą i Poznaniem oraz w Puszczy Niepołomickiej. Okazuje się, że niezwykłe istoty rodem z baśni, osiedliły się w wielu miejscowościach  Polski!  Książkę można zakupić w sklepie internetowym.

Kłopoty małego Halisa

Solilandia smok Halis

Książka opowiada o pierwszych dniach życia małego solonia Halisa- ulubieńca skrzatów i dzieci. Okazuje się, że hodowla smoka we własnym domu to zajęcie niezwykle skomplikowane!

Książki można zakupić w sklepie internetowym.

Posłuchaj historii z krainy Solilandii – wstęp do II tomu czyta skrzat Solek.

Skrzat czyta II tom Solilandii