Witamy na stronie Solilandii! To jest strona, w której znajdziesz informacje na temat podziemnej krainy skrzatów solnych zwanych soliludkami. Jeśli zatrzymasz się tu na dłużej, wtedy poznasz niezwykłe stworzenia – smoki, fąfle i lunaki oraz wiele innych! Dowiesz się także, jakie przygody czekają Cię w Kopalni Soli Wieliczka. Znajdziesz książki, które możesz przeczytać, aby lepiej nas poznać. Znajdziesz tu filmy o Solilandi, piosenki, wierszyki i mnóstwo ciekawych linków do naszych witryn społecznościowych.
CO TO JEST SOLILANDIA?
Solilandia to baśniowe królestwo skrzatów, ukryte głęboko pod ziemią. Pod tą nazwą kryje się również nietypowa inicjatywa, unikalna w skali Polski. Obejmuje ona stworzenie w Kopalni Soli „Wieliczka” podziemnej krainy fantazji pod nazwą „Odkrywamy Solilandię”.
Solilandia to także dwie serie książek dla dzieci, zabawki, piosenki i spektakle. To wszystko ma na celu nie tylko zabawę. Solilandia zachęca dzieci do czytania, wprowadza je w świat kultury i sztuki, przekazuje tradycyjne wartości, przekonuje o urodzie wielu zakątków naszego kraju.

Książki o Solilandii
Seria książek o wielickich skrzatach zwanych soliludkami to nowoczesna w formie, ale nawiązująca do polskich tradycji wielowątkowa, baśniowa powieść dla dzieci. Ma na celu promowanie wartości takich jak przyjaźń, uczciwość, odwaga, współpraca, szacunek, odpowiedzialność i praca nad sobą. Tak jak w każdej prawdziwej baśni dobro pomimo różnych trudności ostatecznie odnosi zwycięstwo nad złem. Piękna recenzja trylogii o Solilandii znajduje się na blogu Nicestory.pl – warto przeczytać.
W ramach serii książek „Solilandia” pojawiły się baśniowe wątki dotyczące najpiękniejszych miejsc Polsce – m. in. Kopalni Soli Wieliczka, Krakowa, Nowego Sącza, Złotej Góry, Karpacza, Wrocławia, Beskidów, Puszczy Niepołomickiej, Karkonoszy i Bałtyku. Wszystkie te działania mają na celu promowanie pięknych zakątków naszego kraju poprzez literaturę, a także otwarcie możliwości współpracy różnych regionów na polu multimediów i filmów.
Autorka o powstawaniu Solilandii
Beata Kołodziej, autorka Solilandii tak wspomina prace nad trylogią i całym projektem:
„Moją ideą było stworzenie baśniowego świata, który nie ingerując w historyczną substancję kopalni, jest z nią jednak związany. Świat baśni musi być atrakcyjny, kolorowy, nie da się go budować w oparciu o skąpe historyczne informacje, dlatego właśnie soliludek nie może być ubrany w strój nosicza. Niemniej dwa światy: realny i baśniowy, pomimo swej wyraźnie zaznaczonej odrębności, czasem się przenikają. To z kolei stwarza wielkie możliwości na przyszłość.
Tworząc baśniowe opowieści, wprowadzam dzieci w świat Solilandii. Z czasem zamieszkujące Solilandię postaci będą mogły przekazać dzieciom również konkretną wiedzę. Zaprzyjaźnione z soliludkami dzieci z chęcią będą chłonąć wiedzę o kopalni i jej historii. Łatwiej przyswoją wiadomości, jeśli np. o górniczym narzędziu opowie im doskonale znany i lubiany solny skrzat. Solilandię zamieszkują nie tylko soliludki, ale również nieznane wcześniej, niezwykłe stworzenia.
Moja córka zastanawiała się kiedyś, jak to możliwe, że do tej pory w świecie baśni nie było fąfli czy lunaków. Pewnie były, czekały tylko na odkrycie. Co do lunaków, są one moimi ulubionymi postaciami. Pojawiają się w drugim tomie Solilandii. Wyprawa do Kryształowej Groty była znakomitą okazją, żeby pokazać wiele nieznanych krain. W opowieści dominuje nastrój tajemnicy, historia staje się bardziej poważna, mnie zaś brakowało postaci, które wniosą nieco humoru. Lunaki, stworzenia zagadkowe, bardzo baśniowe, pozornie wpisują się w ów klimat powagi. Tymczasem, ku zaskoczeniu czytelników, pozwalają sobie one na zabawne i przekorne, a nawet nieco szokujące uwagi. Sama mam podobną naturę, trochę przekorną. Mogłoby się wydawać, że skoro piszę baśnie i wiersze, to na pewno jestem niepoprawną marzycielką i bujam wysoko w obłokach. Tymczasem, umiem też twardo stąpać po ziemi.
Więcej o Autorce znajdziesz w zakładce: Autorzy Projektu Solilandia
Solilandia w Kopalni Soli Wieliczka
„Odkrywamy Soliandię” to oferta dla grup dzieci z przedszkoli i szkół. Jest dedykowana dzieciom w wieku 5-8 lat. Oferta powstała na motywach z trylogii Solilandia.
Kto się boi Solizaura? Gdzie mieszkają Soliludki? Kim jest Skarbnik? Dzieci, które tego nie wiedzą, powinny czym prędzej ruszyć w drogę! Program obejmuje zwiedzanie Kopalni oraz fabularyzowaną animację dla młodych odkrywców!
Bilety na zwiedzanie „Odkrywamy Solilandię” można zarezerwować poprzez przesłanie FORMULARZA, kontakt mailowy programy.dzieci@kopalnia.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu +48 12 278 73 92.
Bilety na zwiedzanie „Odkrywamy Solilandię” NIE SĄ DOSTĘPNE W SPRZEDAŻY ONLINE
Nagrody dla Solilandii
Solilandię doceniają zarówno czytelnicy książek, jak i dzieci zwiedzające podziemną krainę w Kopalni Soli Wieliczka. Dzięki zainteresowaniu jakie wzbudził ten projekt, otrzymaliśmy wiele nagród, podziekowań i różne wyrazy uznania. Wśród nich:

MEDAL FUNDACJI ABC XXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM – 2008
Kopalnia Soli oraz autorka Solilandii Beata Kołodziej zostali uhonorowani medalem Fundacji ABCXXI. To nagroda za promowanie czytelnictwa poprzez cykl koncertów oraz stworzenie dla dzieci baśniowej krainy pod ziemią. Beata Kołodziej otrzymała także kilka dyplomów uznania za wspieranie idei głośnego czytania dzieciom.

ODYS 2006 dla Solilandii
Kopalnia Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna w 12 edycji konkursu otrzymała ODYSA 2006 za „najlepszą ofertę własną w turystyce młodzieżowej” – propozycję zwiedzania kopalni śladami bajkowych postaci pod nazwą „Odkrywamy Solilandię”.

Nagroda POT dla Solilandii 2006
„Odkrywanie Solilandii” wyróżnione zostało także w IV edycji konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej . Uznano Solilandię za „Najlepszy produkt turystyczny roku 2006”!
Kapituła Orderu Świętego Mikołaja przyznała w 2006 r. wyróżnienie dla ówczesnego dyrektora kopalni Zbigniewa Zarębskiego. Była to nagroda za podjęcie przez Kopalnię Soli Wieliczka cennych inicjatyw na rzecz dzieci- między innymi za organizację koncertów!

Więcej szczegółów znajdziesz w zakładce Nagrody dla Solilandii.
Konkurs Czytelniczy o Solilandii
Szkoły i przedszkola mogą pobrać informacje, konspekty i materiały konkursowe, a następnie przeprowadzić konkurs czytelniczy u siebie. Zachęcamy do takiej formy pracy z książką. Więcej dowiesz się z zakładki KONKURS

Media społecznościowe związane z Solilandią
Informacje o Solilandii możesz znaleźć także na portalach Twitter, Facebook i YouTube: